כלב מאיירס (תאריך לידה + תאריך לידה עברי) הוא עורך דין, סופר ופעיל בתחום זכויות האזרח הישראלי. מאיירס שותף למשרד עורכי הדין יהודה רווה, מכהן כנשיא ויושב הראש של ארגון ARISE – שיתוף פעולה לחיזוק הביטחון והכלכלה של ישראל, מכהן כמשנה לנשיא של האיגוד הבינלאומי של עורכי דין ומשפטנים יהודים

 

קריירה משפטית:

בשנת 2004 הצטרף מאיירס כשותף למשרד עורכי הדין יהודה רווה (1). משרד זה הוקם בשנת 1940 על ידי  גדעון האוזנר, מי שלימים ייצג את מדינת ישראל במשפט אייכמן, כיהן כיועץ המשפטי לממשלה, כשר וכחבר כנסת בשנות ה 60-70.

בשנת 2009 הקים מאיירס בשותפות עם עוה”ד יהודה רווה סניף משרד עורכי דין במרכז ירושלים. המשרד משרת בעיקר לקוחות זרים, משקיעים או תורמים בישראל, ומספק להם שירותים בתחומי התמחותו: דיני חברות, קניין רוחני ודיני נדל״ן, דיני מלכ”ר, דיני הגירה וזכויות האזרח.

 

פעילותו של מאיירס בארגונים בינלאומיים ללא מטרות רווח: 

מכהן כמשנה לנשיא של האיגוד הבינלאומי של עורכי דין ומשפטנים יהודים (IAJLJ) (3) – ארגון הפועל ללא מטרות רווח למען קידום זכויות אדם בכל העולם, מניעת פשעי מלחמה, העמדה לדין של פושעי מלחמה, פיקוח על אחזקת נשק להשמדה המונית וקידום שיתופי פעולה בינלאומיים, המבוססים על שלטון החוק ועל הגינות לפי אמות-המידה הבינלאומיות.

 ייצג קורבנות טילי קסאם, שהעידו בפני השופטת מרי דיוויס ב”וועדת דייוויס” (2009). “ועדת דיוויס” הייתה ועדת משנה של המועצה לזכויות אדם באו”ם, אשר התקיימה בהמשך לוועדת גולדשטיין.  בעקבות עדות זו פרסמה ועדת גולדשטיין דו”ח חריף על ארגון החמאס ועל פגיעתו באזרחים חפים מפשע.(2)

השתתף באירוח הקונגרס הבינלאומי השנתי של ארגון ה- IAJLJ בירושלים.  הקונגרס מקיים  בערים אירופאיות ועידות בינלאומיות, שמטרתן להנציח את עורכי הדין והמשפטנים היהודים שנספו בשואה, ולציין את תרומתם למערכות המשפט במדינותיהם. מאיירס השתתף בועידות אלו וכן בכנס הבינלאומי שלהן בווינה.

כתב במגזין הצדק של-IAJLJ ומייצג את הארגון בועידות האו”ם בג‘נבה ובניו-יורק.

עומד בראשה של ועדת האנטי-BDS בארגון גג של לשכות המסחר הדו-לאומיות של מדינת ישראל.

מכהן כנשיא ויושב הראש של ארגון ARISE – שיתוף פעולה לחיזוק הביטחון והכלכלה של ישראל, אשר חותר לייצור קשרים עסקיים כאמצעי למניעת מלחמה. הארגון מעודד מאוד שיתוף פעולה כלכלי בין ישראלים לפלסטינים, אשר מהווה תקווה משמעותית לדו-קיום בשלום.

מארח באופן אישי כנס שנתי בהשתתפות ARISE, שמטרתו לחבר בין רשתות עסקיות בינלאומיות לבין חברות ישראליות. את הכנס מארגנים משרד הכלכלה, המשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה, מכון הייצוא הישראלי, התאחדות התעשיינים וארגון בגג של לשכות המסחר הדו-לאומיות של מדינת ישראל.

בשנת 2018 השתתפו בכנס 550 אנשי עסקים מ 46 מדינות(3), ויצרו קשרי מסחר בשווי של מיליוני דולרים. בכנס מוצגות טכנולוגיות של חברות סטארט-אפ מצליחות בתחומים שונים: בינה מלאכותית, מציאות מדומה, מציאות רבודה, מטבע אלקטרוני וחדשנות מתמדת. השר לבטחון פנים ועניינים אסטרטגיים גלעד ארדן הודה לכלב על פועלו בארגון ARISE. “תודה, כלב, על כל העשייה שלך למען הפצת האמת על ישראל ברחבי העולם.” (4)

מוביל את ארגון ARISE במחקר ובכתיבת הדו”ח השנתי בנושא אחריות תאגידית, המפורסם באתר מכון הייצוא הישראלי. דו”ח זה סוקר באופן נרחב את תרבות האחריות התאגידית בישראל, ומדגיש את היותה של ישראל שוק השקעות אחראי בהיבט החברתי. 

הפיק סרטונים שפרסם ארגון ARISE במסגרת פרויקט “Never Again”. פרויקט זה מציג את הדמיון בין המדיניות הנאצית לבין הפעילות של תנועת ה-BDS, כאשר היא קוראת לחרם על עסקים יהודיים (5). בראיונות שניהל מאיירס עם מנהלים פלסטינים, העובדים בחברות ישראליות בגדה המערבית, הם טענו כי ה- BDS גורם לנזק למשפחותיהם ולכפריהם. הסרטונים הללו זכו למאות אלפי צפיות. (6)

 

פעיל משפטי בינלאומי בולט:

ב- 26 ביוני 2018 השתתף מאיירס ביוזמה של ה- IAJLJ, במסגרתה הוגשה לבית המשפט החוקתי בפולין התנגדות לתיקון החוק, אשר כונה בשם “חוק זיכרון ההכחשה הפולני” (ינואר 2018). חוק זה גרם למהומה עולמית, כאשר קבע שהטענה, כי האומה הפולנית אחראית לפשעים שביצעו הנאצים במלחמת העולם השנייה, תיחשב לפשע. יום למחרת הגשת ההתנגדות ע”י ה- IAJLJ הודיע ​​הנשיא מטוס מוראוויצקי, כי ממשלת פולין תבטל את החקיקה הזו. בריאיון ל- i24news אמר מאיירס: “השגנו בדיוק את שרצינו להשיג. הנוסח הבעייתי הוצא מהחוק ומבחינתנו זהו סוף הסיפור.” (7)

במארס 2017 השתתף מאיירס בהגשת תביעה  בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג נגד איסמעיל הנייה, ראש ארגון החמאס בעזה, בגין פשעי מלחמה נגד פלסטינים במהלך ההסלמה מול ישראל בשנת 2014.(8)

בשנת 2004 הקים מאיירס את מכון ירושלים לצדק (JIJ), הפועל למען שמירה על זכויות אדם בישראל ובסביבתה. המכון הציג את הדו”חות מטעמו בפני גופים פוליטיים בעולם, כגון: הפרלמנט האירופאי (9), הפרלמנט הפיני, הפרלמנט השבדי (10) , הפרלמנט השוויצרי והפרלמנט הצרפתי,

וכן בפני אוניברסיטאות, כגון: אוניברסיטת אוקספורד , אוניברסיטת טורונטו, אוניברסיטת יורק, אוניברסיטת הלסינקי, אוניברסיטת סן חוזה, אוניברסיטת קליפורניה בברקלי, אוניברסיטת קליפורניה בדיוויס, ואוניברסיטת טילבורג.

 

פרסומים ופעילות תקשורתית

פועלו של מאיירס מוזכר ב-International Law Review.

בשנת 2016 התפרסם ספרו: “הברית הקריטית – אפרו-אמריקאים, יהודים ותעלומת המזרח התיכון“.

הספר מתאר את המשותף לקהילת האפרו אמריקאים ולקהילת היהודים בארצות הברית במאבקן נגד גזענות וטרור, את הסיוע שלהן זו לזו בהתמודדות עם אתגרים ואת חיוניות הברית ביניהן היום יותר מתמיד. מאבק ייחודי זה הונהג בין השאר על ידי עורכי דין אפרו-אמריקאים ויהודים, פעילים בתחום זכויות האזרח. אישים חשובים הניחו את היסודות לקיום המאבק והיו מעורבים בו, כגון: טימואל בלאק, הרב קייפרס פוניי, כריסטופר ט. הקססטר, סוזנה אשל, ד”ר פיצג’רלד היל, השופטת קרמיט ו. ליפז, הרב רוברט ג’יי מרקס, הכומר וויליאם דווייט מקיסקיץ, ג’יין רמזי, הרב הרמן שאלמן, קלואי סימון ואלדארי, דומיסני וושינגטון, פרופסור מלווין זר, הרב מיכאל ר. צדק. 

ד”ר מל גלן כתב ביקורת על הספר: “ברית מכריעה ומדהימה. הספר חוקר את הנושא לעומק ומתאר בפירוט את מאבק הימין האזרחי ואת תמיכת העם היהודי באפרו-אמריקאים באותן שנים מאתגרות. אני אוהב את הספר הזה וממליץ לכולם להוסיף אותו לרשימת הקריאה שלהם. פשוט פנטסטי. אני מעניק לספר “הברית הקריטית – אמריקאים אפריקאים, יהודים ותעלומת המזרח התיכון” דירוג 10. חייבים לקרוא!” (11) . ד”ר מל גלן הוא פרופסור לטיפול נשימתי ופעיל בתנועה לזכויות האזרח. בשנים 1963-1967 הוא שרת בחיל הרגלים האמריקאי.  

  1. כתיבת  בלוג באופן קבוע ב”טיימס אוף ישראל“. הבלוג עוסק בדיפלומטיה, אנטישמיות, BDS ומדיניות ציבורית.
  2. טור דעה באתר וואלה חדשות.
  3. הופעה בתוכניות טלוויזיה ישראליות באנגלית (13) ובעברית(14)  כמנתח אקטואליה מנקודת המבט של זכויות אדם, כולל ראיונות ל- CNN (15) ול- i24 News. (16).

 מאיירס מרצה על הכלכלה הישראלית ועל המאבק ב- BDS, ומשתתף בתוכניות הסברה כלפי קבוצות בינלאומיות, כגון: פרויקט פילוס, התוכנית הקולקטיבית לישראל של נוצרים מאוחדים למען ישראל,(17) מעבר לישראל (18), Thinc.info ויוזמת האג לשיתוף פעולה בינלאומי.

חייו האישיים:

כלב מאיירס מתגורר בהרי יהודה יחד עם אשתו שלי רחל מאיירס (19), ארבע בנותיהם ובנם המאומץ (ממוצא אתיופי).

ההתפתחות העסקית תמיד תהיה מקבילה לזו של בניית אמון

— כלב מיכאל מאיירס